Kullanıcı Profil Hizmeti oturumu açılamadı hatası nasıl çözülür?

Windows 7 veya Windows Vista işletim sistemli bilgisayarlarda, kullanıcı adınız ve parolanız ile oturum açmak istediğinizde, yani login işleminde, Windows profil dosyanızı okuyamaz ve  geçici bir profil kullanarak oturum açar. Bu durumda aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşırsınız.

Kullanıcı Profili Hizmeti oturum açamadı. Kullanıcı profili yüklenemiyor.

Bu durumla karşılaştığınızda aşağıdaki işlemleri sıra ile deneyiniz.

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Aşağıdaki işlemleri Güvenli Modda gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz.

    "Kullanıcı Profili Hizmeti oturum açamadı. Kullanıcı profili yüklenemiyor."  hatası aldığınızda

    1. Önce bilgisayarınızı yeniden başlatın. "Kullanıcı Profili Hizmeti oturum açamadı. Kullanıcı profili yüklenemiyor." hatası eğer ciddi bir sorundan dolayı oluşmadıysa bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra düzgün şekilde açılacaktır.
    2. Bir antivirüs yazılımı kullanıyorsanız bu  "Kullanıcı Profili Hizmeti oturum açamadı. Kullanıcı profili yüklenemiyor." hatasının sebebi antivirüs yazılımınız olabilir. Antivirüs yazılımınızı kaldırıp  bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    3. Hatanın sebebi Yüz tanıma sistemi ile giriş (Lenovo Veriface), Parmak izi ile sisteme giriş, Kimlik Koruma yazılımı (örneğin HP SimplePass)  gibi sahip olduğunuz bilgisayar üreticisinin sisteminize yüklemiş olduğu bir yazılım olabilir. Bu yazılımı kaldırmayı deneyin.
    4. Sorun hala devam ediyorsa  Denetim Masasına gidin ve yeni bir kullanıcı ekleyin. Oturumu kapatın ve yeni kullanıcı ile sisteme girin. Eski profil dosyalarını yenisine kopyalayabilirsiniz ve bu kullanıcı ile kullanmaya devam edin.

    Sorun hala devam ediyorsa aşağıdaki işlemleri deneyin.

    1. Bilgisayarınızı yönetici yetkileri olan bir kullanıcı ile açmanız gerekiyor.

    2. Bilgisayarınızı Güvenli Kipte açın. Bilgisayarınız açılıyorken Windows logosu gelmeden sürekli tekrar eder şekilde F8 tuşuna basın. Açılış menüsünü yakaladığınızda Güvenli Mod / Safe Mode seçin ve Enter tuşuna basın.

    3. Eğer Windows açılış ekranında Administrator kullanıcısını göremiyorsanız bu kullanıcı kapatılmış demektir. Açmak için Windows Vista Windows 7 DVD'sine ihtiyacınız olacak.
    Windows DVD ile sistemi açtığınızda yönergeleri izleyerek ilerleyin. Bilgisayarı onar /  "Repair your computer". Seçin ve sonrasında Komut istemini seçin  "Command Prompt".  Komut ekranında

    net user administrator /active:yes

    yazın ve enter tuşuna basın.

    Windows Kurulum DVD'niz yoksa  aşağıdaki linklerden faydalabilirsiniz. İşletim sisteminiz hangisi ise onu indirin.

    4.  Kurtarma ekranından Sistem Geri Yüklemeyi deneyin ve eski bir tarihi seçerek sistemi geri yüklemeye çalışın. Bu işlem başarılı olmazsa 5. aşamaya geçin.

    5. Regedit ile işlem yapmanız gerekiyor. Bu konu size yabancı ise lütfen bilen birinden destek alın. Kritik dosyalar %systemdrive%\users\user-account\ntuser altındadır. ntuser.dat dosyası kayıt defteri bilgilerini barındırır. Regedit çalıştırın. HKEY_USERS seçin ve yukarıdaki menüden, Dosya, Yığın Yükle'yi seçin ve yukarıda yolu verilen dosyayı seçin. Daha sonra Kayıt Defteri içerisinden şu yolu izleyin:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

    Her profil için bir satır göreceksiniz. Bozuk bir profilde şunlarla karşılaşacaksınız.

    a) .bak ile biten bir profil görürseniz silin.
    b) TRefCount değeri 0 olmalı.
    c) State değeri 0 olmalı.

    Değişikliklerden sonra Regedit'den çıkın ve sistemi yeniden başlatıp giriş yapmayı deneyin.

    alattin alattin (16984)