Disk yazmaya karşı korumalı hatası nasıl çözülür?

Windows İşletim sistemlerinde usb disklerde çokca karşılaşılan "Disk yazmaya karşı korumalı. Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın"  hatasının çözümü nedir?

Disk yazmaya karşı korumalı hatasının çözümü nedir?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 13 Cevap

    Disk yazmaya karşı korumalı hatasının çözümü için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

    Disk yazmaya karşı korumalı hatası bir kaç sebepten alınır:  Virüsler, USB / SD kart üzerindeki yazma koruma kilidinin açık olması, Diskin dosya sisteminin bozulması, Kayıt defteri ile ilgili kısıtlamalar,  Yerel Grup ilkesi üzerinden kısıtlamalar, USB bellek / SD Kartın bozulması.

    Son olasılık hariç diğer tüm olasılıklar çözülebilir durumdadır ve aşağıda anlatılan tüm yöntemler Disk yazmaya karşı korumalı hatasına çözüm sağlayacaktır. Disk yazmaya karşı korumalı hatası Türkçe Windows kullanıyorsanız şu şekilde

    "Disk yazmaya karşı korumalı. Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın"  İngilizce Windows kullanıyorsanız "The disk is write protected. Remove the write protection or use another disk"  şeklinde karşınıza çıkar.

    Disk yazmaya karşı korumalı. Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın hatası Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi pek çok farklı işletim sisteminde karşınıza çıkabilir.

    Disk yazmaya karşı korumalı

    Disk yazmaya karşı korumalı hatası alıyorsanız şu aşamaları gözden geçirin:

    Disk yazmaya karşı korumalı hatasının çözümü

    1. Usb diski  / SD kartı virüslere karşı tarayın.
      Bazen bigisayarınıza bulaşan bir virüs
      Disk yazmaya karşı korumalı hatası almanıza sebep olabilir. Aşağıdaki işlemleri yapmadan önce mutlaka bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olun. Bilgisayarınızı ve USB flash belleği , SD kartı virüs taramasından geçirin.
      Avast, AVG gibi ücretsiz bir yazılım edinin ve USB diski antivirüs yazılımı ile tarayın.
      Windows 10 için en iyi ücretsiz antivirüs programları hangileri? - 2019
    2. USB  diskinizin  / SD Kartınızın üzerini kontrol edin
      Bazı USB disklerin, USB belleklerin üzerinde yazma koruma kilidi bulunur.  Yazma koruma kilidinin kapalı olduğundan emin olun. Yazma koruma kilidi açıksa Disk yazmaya karşı korumalı hatası alırsınız, USB Flash belleğe veya SD karta yazmak mümkün olmaz.
      disk yazmaya karşı korumalı hatası çözüm - yazma koruma anahtarı kapatma
    3. USB diskin, SD kartın, belleğin doluluk oranını kontrol edin
      Eğer usb bellek dolmuşsa bu hatayı alabilirsiniz.

    4. Kayıt defterinde kısıtlama var mı kontrol edin
      Başlattan çalıştıra gelin Regedit yazdıktan sonra enter tuşuna basın.
      HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

      yolunu izleyin. Eğer sizde StorageDevicePolicies yoksa kayıt defterinde bir kısıtlama yok demektir. Bu adımı atlayabilirsiniz. StorageDevicePolicies varsa  WriteProtect özelliğini bulun. Sağ tuşla tıklayın değiştiri seçin. Değer kısmına 0 yazın. Kayıt defterinden çıkın. Şuanda USB belleğe yazabiliyor olmalısınız. WriteProtect değerini göremiyorsanız sizde bu kısıtlama yok demektir. Diğer adımlara geçin.

    5. USB  diski / SD Kartı formatlayın
      Hala sorununuz devam ediyorsa, USB disk içindeki bilgileri yedekleyin ve USB diski formatlayın. Aşağıda birden fazla USB bellek formatlama yazılımını bulacaksınız. Her yazılım farklı USB veya SD kartlarda farklı çalışabiliyor, farklı sonuç gösterebiliyor. Örneğin başkasında çalışan sizde çalışmayabilir. O sebepten sırası ile deneyin.
      Formatlamak istediğiniz USB bir disk veya USB taşınabilir bellek ise USB Disk Storage Format Tool aracını buradan indirin ve USB Disk Storage Format Tool yazılımı ile formatlamayı deneyin.
      İkinci olarak
      HP USB Disk Storage Format aracını deneyebilirsiniz. HP USB Disk Storage Format indir  buradan indirebilirsiniz.
      Formatlamak istediğiniz bellek  eğer SD kart ise SD Formatter 5.0 indir  adresinden SD kart SD Formatter 5.0 yazılımını indirebilirsiniz.

    6. Low Level Format deneyin:  Silicon Power Formater ile alt seviye format deneyin.
      Low Level format daha derinlemesine bir formatlama / biçimlendirme işlemidir. Silicon Power Formater ile alt seviye format deneyebilirsiniz.
      Sorun hala düzelmediyse Silicon power formatter programı ile USB belleği formatlayın. Silicon power formatter oldukça başarılı bir usb formatlama yazılımıdır.
      Silicon power formatter indir
      Silicon Power formater her USB üzerinde çalışmaz. Device not found
      hatası veriyorsa sizin USB belleğiniz desteklenmiyor demektir.

    7. Yerel Grup İlkesi düzenleciyi de bir kısıtlama var mı kontrol edin
      Bazen Yerel Grup ilkesi üzerinden USB çıkarılabilir disklere yazma engeli konur. Bu engel bazen virüsler tarafından konur. Bazen de ofis ortamında sistem yöneticisi tarafından konur.
      Böyle bir durum söz konusu olabilir. Çözüm için şu linkte anlatıklanları yapın: Hedef Klasöre Erişim Engellendi hatasının çözümü nedir?

    8. Disk part ile diski formatlamayı deneyin
      Tüm bunlar işe yaramazsa alternatif olarak Diskpart komutu ile sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz: Diskpart kullanarak USB disk yazma koruma hatası kaldırma linkinden buna ulaşabilirsiniz.

    9. Markaya özel format yazılımı var mı kontrol edin.
      Örneğin Kingston markası için kendi format yazılımı mevcut. Eğer USB flash belleğiniz Kingston ise o zaman Kingston format yazılımını indirin ve USB belleği bu yazılım ile formatlayın.
      Kingston format yazılımını indir

    Farklı usb bellek markaları için programlar farklı etkiler göstermektedir. Bu sebepten bir program sizde etkisini göstermeyebilir fakat yukarıdaki programlardan bir başkası size çözüm sağlayabilir. Sırası ile denemeniz önerilir.​

    Tüm bu işlemlere rağmen hala Disk yazmaya karşı korumalı hatası alıyorsanız USB belleğiniz veya SD kartınız bozulmuş demektir.

    alattin alattin (16984)
    10 yıl önce cevaplandı

      saol çok lazım oldu sd kartı benimki looktaymış :D

      goksu goksu (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        İki adet farklı modelde flash bellekte aynı sorun var. Malesef tüm yöntemleri denedim olmadı. (cmd,regedit ve format programları) . Başka bir çözüm varmı? Veya uzaktan bağlanıp çözebiliyor musunuz?

        yamazaghi yamazaghi (1)
        8 yıl önce cevaplandı

        • Bu çözümlerin tamamı bir işe yaramadıysa belleğiniz bozulmuş olabilir. murat 8 yıl önce

        Allah razı olsun valla 3 ay önce sebebi bilinmez bir anda 64 gb lık flash belleğim bozulmuştu kullanılmaz hale geldi formatta atamıyordum tam çöpe atacaktım yazınızı okudum en son olarak silicon power formatter programını kullandım ve şu an formatlayabildim tekrardan kullanabiliyorum belleğimi çok teşekkür ederim gerçekten..

        knightz knightz (1)
        8 yıl önce cevaplandı

          allah razı olsun 3 gundur ugrasıyorum slicon programı sayesınde formatlandı

          calipso calipso (1)
          8 yıl önce cevaplandı

            slicon programını yaparken devic not found cihaz bulunamadı dior ne yapabilirim halbuki flash bellek takılı ?

            drakensss drakensss (1)
            7 yıl önce cevaplandı

            • Slicon ile başka bir PC'de dene. Oradada "Device not fount" mesajıyla karşılaşırsan o flash bellekten umudu kes. temmuz 7 yıl önce

            Silicon power formatter programı işe yaradı bir tek. Teşekkürler..

            samiatmaca samiatmaca (1)
            7 yıl önce cevaplandı

              Çok teşekkürler, 64 GB usb belleğimi kurtardım sayende. Önce içindeki bilgileri bilgisayara kopyalayıp sonra. Silicon power formatter ile formatladım. Gerçekten çok teşekkürler.

              islerya islerya (1)
              7 yıl önce cevaplandı

                Sırf teşekkür etmek için hesap açtım sağolun :) Meğerse  USB'nin kilidini açmayı unutmuşum.

                bayramgokdemir bayramgokdemir (1)
                6 yıl önce cevaplandı

                  Ekstra olarak eklemek isterim bu hatayı alıyor iseniz  Bilgisayarım klasörünü aç ve flaşh veya sabit disk mi hangisi bu hatayı veriyor ise  sağ tıklayıp özelliklere git. Sonra Araçlar sekmesine gel ve "şimdi denetle" butonuna bas. Açılan küçük penceredeki her iki kutucuğuda işaretleyip başlat a bas ve bu işlemi diğer sürücülerede uygula. Sonra pc yi yeniden başlat %100 denedi çalışıyor.

                  kingston kingston (1)
                  6 yıl önce cevaplandı

                    Teşekkürler 9. adımda kurtuldu.Ama sitedeki link çalışmıyor.Direk Google'a Kingston format yazılımını indir yazarak indirebilirsiniz.

                    kullanici8145467 kullanici8145467 (1)
                    3 yıl önce cevaplandı

                      BENİMKİ GENE OLMADI NAPALIM BENİM FLAŞIMA VİRÜS GRİMİŞ NASIL ÇÖZÜLÜR YORUMLARINIZ BEKLİYORUM

                      kullanici4646001 kullanici4646001 (1)
                      3 yıl önce cevaplandı

                      • Bilgisayara antivirüs yükle. Flash belleği tak ve tüm bilgisayarı tarat. alattin 3 yıl önce

                      -2

                      Sevgili arkadaşlar bu işin çözüm yok boşunuza kendinizi yormayın. Tamamen zaman kaybı olacaktır. Bu kadar zaman kaybetmektense vaktizi daha değerli şeylere ayırın. Son olarak vakit geçirmek için bir dizi haberlerine bakabilirsiniz

                      kullanici108790 kullanici108790 (-3)
                      6 yıl önce cevaplandı

                      • Çok Yanlış Yerdesin :) tahatugyan 6 yıl önce
                      • @tahatugyan böyle çakallar çok türedi :) hakan 6 yıl önce
                      • @hakan hiç sorma :) tahatugyan 6 yıl önce
                      • selam kardesim format ettikte device not found soyledi hp benm flash baska napabilirim? ben bunu universitemden caldim ilham990 3 yıl önce